Ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφών – ανανεώσεων εγγραφών-μετεγγραφών περιόδου Σεπτεμβρίου 2020

Η Γ΄ φάση ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής για το σχολικό έτος 2020-2021 διεξάγεται από την Πέμπτη 27 Αυγούστου 2020 και ώρα 09.00 έως και την Τετάρτη 02 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 23.59, προκειμε?νου να υποβληθου?ν κατ? εξαι?ρεση ηλεκτρονικε?ς αιτη?σεις εγγραφη?ς, ανανε?ωσης εγγραφη?ς και μετεγγραφη?ς για ΓΕ.Λ. η? ΕΠΑ.Λ. απο? τους γονει?ς-κηδεμο?νες των ανη?λικων μαθητω?ν/τριω?ν η? τους/τις ι?διους/ι?διες εφο?σον ει?ναι ενη?λικοι/ες.

Επισημαίνεται ότι:

• η εφαρμογή λειτουργεί κατά τη διάρκεια όλου του 24ώρου.
  • κατά το χρονικό αυτό διάστημα είναι δυνατή η υποβολή νέων αιτήσεων, η τροποποίηση ή/και η διαγραφή τους, καθώς επίσης και η αποθήκευση ή/και εκτύπωσή τους.

Κατ’ εξαίρεση πραγματοποιούνται εγγραφές τον Σεπτέμβριο και μέχρι την έναρξη των μαθημάτων σε λειτουργούντα τμήματα: α) για τους/τις μαθητές/τριες που παραπέμφθηκαν στην εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου, όπου αυτή προβλέπεται, β) για τους/τις απόφοιτους Γενικού Λυκείου ή Επαγγελματικού Λυκείου οι οποίοι/ες επιθυμούν την εγγραφή τους σε Επαγγελματικό Λύκειο για την απόκτηση πτυχίου ειδικότητας και οι οποίοι/ες συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του προηγούμενου σχολικού έτους και γ) για τους/τις μαθητές/τριες που αδυνατούσαν να εγγραφούν για λόγους ανωτέρας βίας (π.χ. για λόγους υγείας, σοβαρούς οικογενειακούς λόγους κ.λπ.)».

Από την Παρασκευή 4 Σεπτεμβρίου 2020 στις 19.00, οι μαθητές/τριες και Διευθυντές/ντριες ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. θα μπορούν να ενημερωθούν για το αποτέλεσμα της κατανομής μέσω της εφαρμογής.

Από τη Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 09.00 π.μ. έως και την Πέμπτη 17 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 14.00 η ηλεκτρονική πλατφόρμα e-εγγραφές θα είναι σε λειτουργία προκειμένου να υποβληθούν εκπρόθεσμες ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής και ανανέωσης εγγραφής για ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑ.Λ. από τους γονείς-κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών/τριών ή τους/τις ίδιους/ίδιες εφόσον είναι ενήλικοι/ες, βάσει της ανωτέρω ΥΑ.  Σύμφωνα με τις υποπαρ. 2 και 3 της παρ. Β του άρθρου 9 της εν λόγω ΥΑ, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει: «2. Εκπρόθεσμη εγγραφή πραγματοποιείται μετά από έγκριση του/της οικείου/ας Διευθυντή/ντριας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης έως δέκα (10) ημέρες μετά την έναρξη των μαθημάτων. Οι απουσίες των μαθητών/τριών για το χρονικό διάστημα από την έναρξη των μαθημάτων μέχρι την εκπρόθεσμη εγγραφή λογίζονται στο ακέραιο. 3. Σε κάθε περίπτωση εκπρόθεσμων εγγραφών οι μαθήτες/τριες εντάσσονται σε τμήματα που ήδη λειτουργούν. Αν αυτό δεν είναι εφικτό στη σχολική μονάδα στην οποία εντάσσεται ο/η μαθητής/τρια, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο παρόν άρθρο, ο/η μαθητής τρια εγγράφεται σε τμήμα που ήδη λειτουργεί σε όμορο σχολείο, με απόφαση του/της Διευθυντή/ντριας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης».

Διευκρινίζεται ότι:

1. Οι Διευθυντές/ντριες των σχολείων, οι Συντονιστές/στριες Εκπαίδευσης Προσφύγων και οι ασκούντες/ούσες την επιμέλεια ή κατά τον νόμο υπεύθυνοι/ες μπορούν να υποβάλουν και σε αυτήν την φάση ηλεκτρονικές αιτήσεις για μαθητές/τριες, σύμφωνα με την με αρ. πρωτ. Φ1α/75919/Δ4/17-6- 2020 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ., αφού στείλουν υπογεγραμμένη υπεύθυνη δήλωση (την οποία μπορούν να βρουν στα «Χρήσιμα Έγγραφα»), στα email egelhelp@minedu.gov.gr ή e-epal@minedu.gov.gr , προκειμένου να τους δοθεί η συγκεκριμένη δυνατότητα από τους διαχειριστές της εφαρμογής .
  2.  Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν αλλαγή τύπου Λυκείου, (π.χ. από ΓΕ.Λ. σε ΕΠΑ.Λ. και το αντίστροφο), εφόσον έχουν ήδη τοποθετηθεί σε σχολική μονάδα, δεν θα έχουν τη δυνατότητα να τροποποιήσουν την αίτησή τους μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας e-εγγραφές, αλλά θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση μετεγγραφής. Εξαιρούνται οι μαθητές/τριες που εξετάζονται κατά την ειδική εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου και επιθυμούν αλλαγή τύπου σχολείου. Οι εν λόγω μαθητές/τριες μπορούν να διαγράψουν την αίτησή τους και να υποβάλουν νέα.
  3. Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν αλλαγή ομάδας προσανατολισμού στα ΓΕ.Λ. θα πρέπει να απευθυνθούν στο σχολείο φοίτησής τους και να υποβάλουν σχετική υπεύθυνη δήλωση μέχρι την έναρξη των μαθημάτων. Οι αλλαγές αυτές δεν θα γίνουν μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας e-εγγραφές.
  4.  Οι κηδεμόνες των μαθητών/ τριών ή οι μαθητές/τριες ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. που θα υποβάλουν εκπρόθεσμη ηλεκτρονική αίτηση (7-17 Σεπτεμβρίου 2020), θα πρέπει να την τυπώσουν και να την καταθέσουν μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά στον/στην Δ/ντή/ντρια του σχολείου προκειμένου να τη διαβιβάσει υπηρεσιακά στον/στη Δ/ντή/ντρια Δ.Δ.Ε. προς έγκριση

Για περισσότερες λεπτομέρειες ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να ανοίξετε και να διαβάσετε την εγκύκλιο.