Αλλαγή τρόπου υποβολής αιτήσεων για την 1η φάση του 26ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Αστρονομίας και Διαστημικής 2021

Λόγω των έκτακτων υγειονομικών συνθηκών που επικρατούν στη χώρα εξαιτίας του covid 19, τροποποιείται η διαδικασία των δηλώσεων συμμετοχής για την 1η φάση «Αρίσταρχος» του εν λόγω Διαγωνισμού. Συγκεκριμένα, η 1η φάση «Αρίσταρχος» θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2020 ηλεκτρονικά εξ αποστάσεως, όπως προβλέπεται και στην ανωτέρω έγκριση του Διαγωνισμού. Ωστόσο, οι δηλώσεις συμμετοχής δεν απαιτείται να υποβληθούν μέσω της διαδικασίας που περιγράφεται στο εν λόγω έγγραφο, δηλαδή δια των σχολικών μονάδων και των οικείων Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, αλλά απλούστερα οι ενδιαφερόμενοι/ες μαθητές/τριες πρέπει να επισκεφθούν την επίσημη ιστοσελίδα του διαγωνισμού contest.astronomos.gr, όπου θα βρουν όλες τις πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο συμμετοχής τους.

Διαβάστε το σχετικό έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας ΕΔΩ.