Υποβολή Αίτησης-Δήλωσης για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ 2022

Όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2022 των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.

Η προθεσμία υποβολής είναι 1-12-2021 ως και 13-12-2021, κοινή για όλους τους υποψηφίους, μαθητές και αποφοίτους.  Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της δεν γίνεται δεκτή καμία Αίτηση-Δήλωση.

Παρακάτω μπορείτε να βρείτε τα αντίστοιχα υποδείγματα και οδηγίες, καθώς και το  σχετικό Δελτίο Τύπου του ΥΠΑΙΘ.

1. Δελτίο Τύπου του ΥΠΑΙΘ
  2. Εγκλύκλιος Αίτησης-Δήλωσης ΓΕΛ 2022
  3. Πίνακας – Πανελλαδικές Εξετάσεις 2022
  4. Οδηγίες για την Αίτηση-Δήλωση