«Το σχολείο του θεατή» (σχ. έτος 2021-2022)

Για τέταρτη χρονιά οι μαθητές της Β΄ τάξης συμμετείχαν στο θεατροπαιδαγωγικό πρόγραμμα που παρουσιάζει η ομάδα «Το σχολείο του θεατή».

Στόχος του προγράμματος είναι η εξοικείωση των εφήβων με τη θεατρική διαδικασία αναλαμβάνοντας διάφορους ρόλους και κυρίως αυτόν του ενεργητικού θεατή.

Αυτή την φορά οι εμψυχώτριες-ηθοποιοί παρουσίασαν μία σκηνή από την Αντιγόνη του Σοφοκλή με τρεις διαφορετικούς τρόπους καλώντας τους μαθητές να δουν την υποκριτική και σκηνοθετική πλευρά του θεάτρου. Στη συνέχεια βίωσαν την σύγκρουση Κρέοντα-Αντιγόνης μέσα από θεατρικά παιχνίδια για να καταλήξουν να δραματοποιήσουν μια δική τους ιστορία στο πλαίσιο αυτό.

Η συγκεκριμένη δράση πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα προβολών του σχολείου τη Δευτέρα 28 Φεβρουαρίου και την Τρίτη 8 Μαρτίου 2022.