«Το σχολείο του θεατή» (σχ. έτος 2019-2020)

Το σχολείο μας συμμετέχει φέτος στο πρόγραμμα θεατροπαιδαγωγικών εργαστηρίων με τίτλο «Το σχολείο του θεατή». Το εν λόγω πρόγραμμα επιχορηγείται από το υπουργείο Πολιτισμού και έχει λάβει την έγκριση του ΙΕΠ.
Το πρόγραμμα επιλέγει έξι παραστάσεις της τρέχουσας σεζόν μεταξύ εκείνων που περιλαμβάνονται στα θεατρικά προγράμματα. Κάθε παράσταση συνοδεύεται από ένα ειδικά σχεδιασμένο θεατροπαιδαγωγικό εργαστήριο που διαρκεί δύο διδακτικές ώρες και γίνεται στο σχολείο μέσα στο δεκαήμερο που ακολουθεί τη θέαση της παράστασης.
Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα μπορείτε να δείτε ΕΔΩ.

Στις 24 Νοεμβρίου 2019 η ομάδα μαθητών και μαθητριών που συμμετέχει στο πρόγραμμα παρακολούθησε στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά τη θεατρική παράσταση «Ο χορός της φωτιάς» σε κείμενο και σκηνοθεσία του Άρη Μπινιάρη. Στις 26 Νοεμβρίου 2019 συμμετείχαν στο θεατροπαιδαγωγικό εργαστήρι. Μέσα από διαδραστικά παιχνίδια και διασκεδαστικές ασκήσεις οι μαθητές και οι μαθήτριες προσπάθησαν να δουν κριτικά το θέαμα που παρακολούθησαν και ερμηνεύσουν τα συναισθήματα που τους προκάλεσε.

Μερικές φωτογραφίες από το πρώτο εργαστήριο: