Σχολικός περίπατος: Πλανητάριο και Αρχαία Αγορά

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Δευτέρα, 4 Μαρτίου 2024, ο σχολικός μας περίπατος.

Με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α’ Λυκείου επισκεφτήκαμε το Πλανητάριο στο Ίδρυμα Ευγενίδου, όπου παρακολουθήσαμε την παράσταση «Η ιστορία της Γης» εμπλουτίζοντας τις γνώσεις μας για τη γένεση και την εξέλιξη της Γης μας στο πέρασμα του χρόνου. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και περιηγηθήκαμε στους χώρους του απολαμβάνοντας τον υπέροχο ανοιξιάτικο καιρό.

Με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β’ και Γ’ Λυκείου επισκεφτήκαμε τον αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Αγοράς, όπου παρακολουθήσαμε την ξενάγηση του καθηγητή κου Πασσαλή. Περπατήσαμε, αρχικά, στην Οδό των Παναθηναίων, από την οποία οδό περνούσε η πομπή προς τιμήν της θεάς Αθηνάς κατά τη γιορτή των Μεγάλων Παναθηναίων στην αρχαία Αθήνα. Στη συνέχεια είδαμε τον ναό των Αγίων Αποστόλων του Σολάκη, απομεινάρι της χαμένης πια συνοικίας των Αθηνών, της λεγόμενης Βρυσάκι. Τέλος, φτάσαμε ως το ναό του Ηφαίστου, τον ευρύτερα γνωστό ως “Θησείο”, έναν από τους καλύτερα διατηρημένους αρχαίους ναούς. Μετά το πέρας της ξενάγησης περιηγηθήκαμε στην περιοχή του Θησείου απολαμβάνοντας την ηλιόλουστη μέρα.