Περιοδικό “Πείραμα”

Πρώτη απόπειρα δημιουργίας του μαθητικού περιοδικού πραγματοποιήθηκε το 1995, με πρωτοβουλία καθηγητών και ονομάστηκε «Πέρασμα». Αυτή η προσπάθεια δεν ήταν  πρωτοβουλία μιας ομάδα παιδιών της Β΄λυκείου το έτος 1997 και αυτή τη φορά ήταν επιτυχής. Το νέο όνομα του περιοδικού ήταν «Πείραμα». Το πρώτο τεύχος του τυπώθηκε το Μάρτιο του 1998 , το οποίο βραβεύτηκε απο την εφημερίδα «ΤΑ ΝΕΑ» με το ποσό των 500.000 δρχ. και έναν υπολογιστή τα οποία διατέθηκαν για το σχολείο. Ακόμα στα δέκα χρόνιακυκλοφορίας του έχει βραβευτεί άλλες τρεις φορές, γεγονός πολύ σημαντικό για την ιστορία του. Το 1999 του απονεμήθηκε το βραβείο νέων από το ίδρυμα «Γουότσιν», το 2003 το βραβείο νέων για το καλύτερο ρεπορτάζ και το 2006 πήρε έπαινο συμμετοχής για τη δημοσιογραφική αντίληψη της συντακτικής του ομάδας. Το περιεχόμενο των περιοδικών αφορά αρκετά θέματα που κινούν το ενδιαφέρων των παιδιών που ασχολούνται μ? αυτό. Σε προηγούμενα τεύχη τα θέματα αφορούσαν εκλεκτούς συγγραφείς όπως το Μάνο Κοντολέων, το Γιάννη Σαμαράκη, αλλά και περιέχονταν διάφορες συνεντεύξεις από εξαίρετους ηθοποιούς όπως τον Αντώνη Καφετζόπουλο, το Γιώργο Παρτσαλάκη, την Αθηνά Ζώτου, το Γιώργο Μιχαλακόπουλο, το Τάσο Χαλκιά, το Θάνο Καληώρα, το Γιώργο Κιμούλη, το Στέλιο Καλαθά, την Έλλη Φωτίου και το Στέφανο Ληναίο. Επίσης τα περιοδικά που έχουν εκδοθεί μέχρι σήμερα έχουν και συνεντεύξεις από αξιόλογους τραγουδιστές και συγκρότηματα, όπως τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου και τους Αctive Μember. Ακόμη μια αξιόλογη συνέντευξη ήταν του γνωστού μουσικοσυνθέτη Μάνου Ελευθερίου. Τέλος σημαντικές συνεντεύξεις για το περιοδικό μας αποτέλεσαν αυτές των γνωστών πολιτικών Αλέξη Τσίπρα και Παναγιώτη Κρητικού. Άλλα θέματα με τα οποία ασχολείται το περιοδικό είναι έρευνες που πραγματοποιούνται στο χώρο του σχολείου από ομάδα μελών του περιοδικού που αφορούν: τον ελεύθερο χρόνο, τα φροντιστήρια, το κάπνισμα, τις καταλήψεις και την τηλεόραση. Επίσης το σύμβολο που χρησιμοποιείται στο περιοδικό μας είναι το τραμ, αφού εκφράζει το Πέραμα! Την πρώτη ομάδα του περιοδικού την αποτέλεσαν οι εξής μαθητές: Βάσω Παπαθεοχάρη, Νάνσυ Μίχου, Κατερίνα Λαζαράκη και Νίκος Μακροδημήτρης και τον κύριο συντονισμό της ομάδας είχε αναλάβει για 10 συνεχείς χρονιές ο κ. Γιάννης Βαφίδης. Επειδή όμως ο κ. Βαφίδης ανέλαβε τη διεύθυνση σε άλλο σχολείο , το συντονισμό ανέλαβαν οι εξής καθηγητές : η κ. Μαραγκού, η κ. Βασιλείου και ο κ. Ψημίτης σε συνεργασία με τους μαθητές.

Τα σχόλια είναι κλειστά.