Rockemon

Τα «Rockemon» είναι το μουσικό συγκρότημα του σχολείου μας.

Αποτελείται από μαθητές του σχολείου μας, ενώ ενίοτε συμμετέχουν και απόφοιτοι. Εκπαιδευτής τους είναι ο καθηγητής του σχολείου Γιάννης Αράπκουλες (Φυσικός). Στόχος του συγκροτήματος είναι η ανάπτυξη της μουσικής παιδείας των μαθητών, η συμμετοχή σε σχολικές κυρίως εκδηλώσεις και πάνω απ΄όλα η ψυχαγωγία των μελών μέσα από ένα δημιουργικό δρόμο που είναι η μουσική. Δημιουργήθηκαν το 2004 και από τότε συνεχίζουν αδιάκοπα, με συνεχή ανανέωση των μελών. Το ρεπερτόριο τους περιλαμβάνει γνωστά τραγούδια, κυρίως ροκ ελληνικό και ξένο, ενώ έχουν τραγουδήσει και ποπ, ντίσκο, έντεχνα, λαϊκά και παραδοσιακά τραγούδια. Έχουν εμφανιστεί σε γιορτές του Λυκείου μας όπως και άλλων σχολείων, σε εκδηλώσεις της ΔΙΔΕ Πειραιά σε εκδηλώσεις του ομίλου Unesco, στη Γιορτή μπύρας κ.α. Κορυφαία εμφάνιση κάθε χρόνο είναι η τελική συναυλία, στο Δημοτικό Στάδιο Περάματος με την υποστήριξη του Δήμου. Από το 2007 αποτελούν και το πολιτιστικό πρόγραμμα του σχολείου.

Τα σχόλια είναι κλειστά.