25η Μαρτίου 1821 – 25η Μαρτίου 2021: 200 Χρόνια Ελλάδα

Διακόσια χρόνια από την έναρξη της επανάστασης για την ανεξαρτησία. Διαδικτυακά πραγματοποιήθηκε φέτος, λόγω της αναστολής λειτουργίας των σχολείων, η σχολική γιορτή της 25ης Μαρτίου. Έτσι την Τετάρτη, 24 Μαρτίου, οι μαθητές συνδέθηκαν στην ηλεκτρονική τάξη του υπεύθυνου καθηγητή/της υπεύθυνης καθηγήτριας του τμήματός τους και παρακολούθησαν τις πρώτες διδακτικές ώρες την παρουσίαση που ετοίμασαν σε συνεργασία οι εκπαιδευτικοί Γιάννης Ψημίτης και Βαγγέλης Οικονόμου. Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης αναπτύχθηκε διάλογος  με τους μαθητές/τις μαθήτριες γύρω από τα θέματα που θίγονταν στην παρουσίαση ή για τα οποία είχαν απορίες οι μαθητές/μαθήτριες. Ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία, την οποία όμως απόλαυσαν καθηγητές/-τριες και μαθητές/-τριες.

Εκτός από την παρουσίαση αναγνώστηκαν και συζητήθηκαν και τα παρακάτω δύο κείμενα:

Η Επανάσταση του 1821

Πώς θυμόμαστε και κατανοούμε την Επανάσταση του 1821