Σχολική γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821

Σήμερα, Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024, πραγματοποιήθηκε ο επετειακός εορτασμός της 25ης Μαρτίου στο Αμφιθέατρο του σχολείου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες επιχείρησαν να σκιαγραφήσουν το κλίμα εκείνης της εποχής, να γνωρίσουν κάποιες γνωστές και άγνωστες προσωπικότητες του εθνικοαπελευθερωτικού αγώνα, να γνωρίσουν τους θεσμούς που διαδραμάτισαν σημαντικό ρόλο στην απελευθέρωση τιμώντας έτσι τη μνήμη εκείνων που αγωνίστηκαν για να είμαστε εμείς σήμερα ελεύθεροι.

Ανάμεσα στην αφήγηση και την προβολή οπτικοακουστικού υλικού οι μαθητές και οι μαθήτριες χόρεψαν τους χορούς: Σαμψών-Κότσαρι, Συρτό Χανιώτη, Μαλεβιζιώτη, Πεντοζάλι και Σούστα.

Τη γιορτή προετοίμασαν οι συνάδελφοι Άννα Μαρία Καρακωνσταντίνου (Φιλόλογος Ειδικής Αγωγής) και Φίλιππος Πασσαλής (θεολόγος). Το χορευτικό μέρος της γιορτής ανέλαβε η συνάδελφος της φυσικής αγωγής Ελένη Μπότση. Τους ευχαριστούμε πολύ!

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων εύχεται σε όλους και όλες σας Χρόνια Πολλά με υγεία!