«Πολυαισθητηριακά εργαστήρια: Μαθαίνω χωρίς να βλέπω».

Τη Δευτέρα 15 Μαΐου 2023 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο σχολείο μας από το Black Light
«Πολυαισθητηριακά εργαστήρια: Μαθαίνω χωρίς να βλέπω».
Οι μαθητές χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και οι δραστηριότητες που έλαβαν χώρα είναι οι εξής:
1) Δραστηριότητα αισθήσεων όπου οι μαθητές δοκιμάστηκαν με κλειστά μάτια και χρησιμοποίησαν την οσμή και την αφή τους.
2) Βιωματική δραστηριότητα « Ο ρόλος του συνόδου σ’ ένα τυφλό άτομο» όπου οι μαθητές κλήθηκαν να
αναλάβουν το ρόλο του συνόδου αλλά και να βιώσουν για λίγο την θέση ενός τυφλού ατόμου κλείνοντας τα
μάτια τους με ειδικές μάσκες.
3) Συζήτηση που δημιούργησε προβληματισμό σχετικά με τα αθλήματα στα οποία μπορεί να λάβει συμμετοχή ένα άτομο με οπτική αναπηρία. Αναφορά σε αθλήματα όπως: ποδόσφαιρο για τυφλούς, Ιππασία, Τοξοβολία με ειδικό εξοπλισμό, Κολύμβηση, Ποδηλασία με συνοδό και το παραολυμπιακό άθλημα Goalball.
4) Αναφορά στο σύστημα γραφής και ανάγνωσης Braille και εξοικείωση με την γραφομηχανή Perkins (κάθε
μαθητής έγραψε το όνομα του σε μορφή Braille)
5) Παρουσίαση χρήσης του κινητού τηλεφώνου το οποίο ήταν ειδικά διαμορφωμένο για άτομα με τύφλωση
καθώς υπήρχε ακουστική καθοδήγηση.
6) Αναφορά σε ιδιαίτερα χρήσιμες ψηφιακές εφαρμογές όπου μπορούν να συμβάλλουν στην καλυτέρευση της ζωής των ατόμων με προβλήματα όρασης π.χ.

 Εφαρμογή ενημέρωσης ληγμένων προϊόντων
 Εφαρμογή αγοράς προϊόντων με ακουστική παρουσίαση
 GPS blindsquare
 Be my eye ειδική εφαρμογή που πραγματοποιεί βιντεοκλήσεις