Δράση ενημέρωσης για τον σχολικό εκφοβισμό

Με αφορμή την αύξηση περιστατικών ενδοσχολικής βίας που παρατηρείται τελευταία στα σχολεία, πραγματοποιήθηκε σήμερα, Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 2024, στο σχολείο μας δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τον σχολικό εκφοβισμό και τη σχολική βία. Την ενημέρωση των μαθητών και μαθητριών της Α’ τάξης ανέλαβε ο κ. Γεώργιος Πέτρος, Εισαγγελέας Ανηλίκων Πειραιά, ο οποίος μας επισκέφτηκε, ύστερα από αίτημα-πρόσκλησή μας στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Πειραιά. Ο κ. Πέτρος συζήτησε με τους μαθητές και τις μαθήτριες τις μορφές που μπορεί να λάβει ο σχολικός εκφοβισμός, τις συνέπειες που επιφέρει αλλά και τους τρόπους αντιμετώπισης του φαινομένου. Τέλος, δόθηκε χρόνος στους μαθητές και τις μαθήτριες να θέσουν ερωτήσεις και να ανοίξουν συζήτηση για διάφορες περιπτώσεις σχολικού εκφοβισμού. Ευχαριστούμε θερμά τον Εισαγγελέα Ανηλίκων Πειραιά, κ. Γεώργιο Πέτρο, για την ομιλία του στους μαθητές και τις μαθήτριές μας σε θέματα πρόληψης και αντιμετώπισης της σχολικής βίας και εκφοβισμού.