stop-bullying.gov.gr: Ηλεκτρονική πλατφόρμα καταγγελιών για τον σχολικό εκφοβισμό (bulling)

Η πλατφόρμα αναπτύχθηκε από το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων (ΙΤΥΕ) ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ σε συνεργασία με την κεντρική επιτροπή εμπειρογνωμόνων. Σε αυτήν, μαθητές/τριες και γονείς μπορούν να αναφέρουν περιστατικά ενδοσχολικής βίας συμπληρώνοντας την ειδικά διαμορφωμένη φόρμα καταγραφής περιστατικού. Δίνεται έτσι η δυνατότητα σε περισσότερα θύματα σχολικού εκφοβισμού να μιλήσουν και να υποστηριχθούν. Για την καταγραφή των περιστατικών απαιτείται σύνδεση με τους κωδικούς του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου (για μαθητές/τριες) ή του Taxis (για γονείς).

Η πλατφόρμα περιέχει επίσης πληροφορίες για το θεσμικό πλαίσιο, καλές πρακτικές, αλλά και ενημερωτικό υλικό για τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας, τους μαθητές/τις μαθήτριες, τους γονείς, του και το ευρύτερο κοινό, Η πλατφόρμα λειτουργεί έτσι ως κεντρικός ψηφιακός κόμβος του ΥΠΑΙΘ κατά της ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στην πλατφόρμα https://stop-bullying.gov.gr/